Mitai ir faktai apie žuvį, omega-3 ir kitus maisto produktus nėštumo metu

Nėštumas yra ypatinga patirtis moteriai, bet sunkus krūvis jos organizmui. Tai taip pat didžiulė atsakomybė, nes reikia pasirūpinti savo būsimu vaikeliu. O jam norisi tik geriausio. Informacijos tiek daug, kad net neaišku, kuo galima tikėti. Ar ir jus klaidina visi faktai apie mitybą nėštumo metu? Nežinote, kad iš tikrųjų gali pakenkti vaisiui? Mes jums padėsime! Šiame tekste rasite pagrindinius faktus ir mitus apie žuvies vartojimą ir omega-3 papildus.

Omega-3 lemia didesnį kraujavimą gimdymo metu – MITAS!

Vienu metu buvo manoma, kad omega-3 riebalų rūgštys skystina kraują ir neleidžia jam krešėti, o tai gali sukelti pavojų gimdymo metu. Bet tyrimai rodo, kad ši informacija yra nepagrįsta. Netgi priešingai: omega-3 nauda sveikatai daug didesnė, nei ši teorinė rizika. Nepakeičiamosios omega-3 riebalų rūgštys, kurių gausu riebiose žuvyse, pavyzdžiui, skumbrėje, sardinėse ir silkėje, prisideda prie normalaus vaisiaus smegenų ir regos vystymosi.

Folio rūgštį turėtumėte pradėti vartoti planuodamos pastoti – FAKTAS!

Anglijos Nacionalinė sveikatos tarnyba pataria moterims folio rūgšties papildus (400 miligramų per dieną) imti vartoti vos tik pradėjus planuoti nėštumą. Folio rūgštis sumažina riziką, kad kūdikis gims su stuburo išvarža.

Pusė taurės raudono vyno nepakenks nėštumo metu – MITAS!

Galbūt pusė stiklinės iš tiesų neturi jokio neigiamo poveikio jūsų vaikui. Bet kam rizikuoti? Viskas, ką suvartojate jūs, gauna ir jūsų vaikelis. Tad net ir vienos raudono vyno taurės grėsmė vaisiaus sveikatai išlieka. Nėštumo metu nėra nustatytos saugios alkoholio vartojimo ribos. Venkite alkoholio viso nėštumo metu, o bandydamos pastoti bent jau sumažinkite jo kiekį.

Nėštumo metu turite griežčiau laikytis maisto higienos – FAKTAS!

Nėštumo metu itin svarbu laikytis higienos virtuvėje, kad išvengtumėte toksoplazmozės ir listerijos bakterijų. Visada plaukite vaisius ir daržoves. Kruopščiai plaukite peilius ir pjaustymo lentas, o stalviršius laikykite visada švarius.

Panaudotus virtuvinius rankšluosčius praskalaukite ir pakabinkite išdžiūti bei reguliariai keiskite juos švariais. Karštas maistas turėtų būti netgi garuojantis, nes drungnas maistas – gera terpė daugintis bakterijoms. Skamba nemaloniai, tad įsitikinkite, kad maistą apdorojate pakankamai aukštoje temperatūroje. Dauguma bakterijų žūva aukštesnėje nei 70 °C temperatūroje. Jei paruoštą maistą patieksite vėliau, geriausia būtų jam leisti visiškai atvėsti ir pašildyti prieš valgant.

Termiškai apdorotas (keptas, virtas ir pan.) maistas turėtų būti laikomas atskirai nuo žalio maisto. Skirtingus maisto produktus, pavyzdžiui, mėsą, žuvį ar daržoves, gaminkite atskiruose puoduose. Taip pat atskirkite indus, skirtus neparuoštam ir termiškai apdorotam maistui, arba juos gerai išplaukite po kiekvieno naudojimo.

Pavojinga valgyti žuvį nėštumo metu – MITAS!

Tam tikrų žuvies rūšių reikėtų atsisakyti nėštumo metu dėl listerijos bakterijų, pavyzdžiui:

  • juodojo paltuso, jei jis sunkesnis nei 3 kilogramai,
  • lydekos,
  • ešerio, jei jis ilgesnis nei 25 centimetrai,
  • upėtakio, jei jis sunkesnis nei 1 kilogramas,
  • šviežio tuno.

Bet liko daugybė kitų rūšių žuvų, kurias galite įtraukti į savo racioną ir nėštumo metu.

Nėščiosioms reikia atsisakyti sušių – MITAS!

Nėščios moterys gali valgyti sušius, kurie yra pagaminti iš šviežios žuvies. Tiesa, reikia vengti žuvų rūšių iš pirmiau minėto sąrašo. Tiesiog įsitikinkite, kad vieta, kurioje valgysite sušius, laikosi aukštų higienos standartų virtuvėje.

Vaiko alergijos galite išvengti atsisakydamos tam tikro maisto nėštumo metu – MITAS!

Nėra jokio mokslinio pagrindo manyti, kad nėščios moterys tokiu būdu gali apsaugoti savo vaikelį nuo alergijos. Bet visavertė, įvairi mityba nėštumo metu gali turėti teigiamą poveikį vaiko vystymuisi bei sveikatai jau gimus.

Nėščios moterys turėtų atsargiai vertinti papildus – FAKTAS!

Jei vartojate daug skirtingų maisto papildų, rizikuojate gauti per daug tam tikrų mikroelementų. Turėtumėte vartoti tik folio rūgštį arba savo gydytojo paskirtus maisto papildus. Jei vartojate papildus, būtinai laikykitės ant pakuotės nurodytos dozės ir nevartokite kelių skirtingų preparatų, kuriuose yra tų pačių vitaminų bei mineralų.

Nėštumo laikotarpiu svarbu rinktis kokybišką, visavertį ir maistinėmis medžiagomis gausų maistą. Taip visas sau ir vaikui reikalingas medžiagas gausite natūraliai, kartu su maistu.